POMNIK GENERAŁA WŁADYSŁAWA ANDERSA W WARSZAWIE!
W dniu 23 czerwca 2016 roku, na posiedzeniu Zarządu Głównego Związku Sybiraków z udziałem prezesów okręgowych, podjęta została uchwała o konieczności budowy w Warszawie pomnika gen. Władysława Andersa.
Równocześnie upoważniono Prezydium Związku Sybiraków do zwrócenia się do córki Generała – minister Anny Marii Anders z prośbą o objęcie patronatu nad ta inicjatywą, jak również upowszechnienia budowy Pomnika. W związku z tym doszło do spotkania Prezydium Związku Sybiraków z córka generała Andersa oraz udziału min. Anny Marii Anders w spotkaniu z całym środowiskiem Sybiraków podczas XVI Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku 9 września 2016 r.
W efekcie pani min. Anna Maria Anders wystosowała zaproszenia do udziału w Honorowym Komitecie Budowy Pomnika Gen. Władysława Andersa. Inauguracyjne posiedzenie Honorowego Komitetu wyznaczono na dzień 18 listopada 2016 r.
UCHWAŁA ZWIĄZKU SYBIRAKÓW O POTRZEBIE WYBUDOWANIA POMNIKA GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA W WARSZAWIE
Uchwała nr 199/16
z posiedzenia Zarządu Głównego Związku Sybiraków z udziałem Prezesów Zarządów Oddziałów w dniu 23.06.2016 r. w Przemyślu
Zarząd Główny Związku Sybiraków po dyskusji z Prezesami podjął uchwałę o celowości budowy pomnika Generała Władysława Andersa w Warszawie i upoważnia Prezydium do podjęcia niezwłocznych działań zmierzających do przekazania stanowiska poparcia córce Generała – Pani Senator, Minister Annie Marii Anders z prośbą o objęcie patronatu nad tą inicjatywą, jak również upowszechnienia budowy pomnika w organizacjach społecznych i kombatanckich, a także zainicjowania działań zmierzających do powołania Komitetu Budowy Pomnika, który przy poparciu Związku Sybiraków wystąpi niezwłocznie do stosownych władz państwowych i samorządowych z wnioskiem o jego realizację, w tym również o jego sfinansowanie.
Kordian Borejko Prezes Związku Sybiraków Eugeniusz Kuszka Sekretarz Generalny Związku Sybiraków
Uzasadnienie uchwały
W tym roku mija 75. lat od czasu, gdy w wyniku tzw. układu Sikorski-Majski stało się możliwe utworzenie w ZSRR Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Anders, dzięki której wielu z nas, naszych rodzin oraz bliskich ocalało i przeżyło. Polacy zesłani w głąb tej „nieludzkiej ziemi” Związku Sowieckiego, na Sybir i do łagrów uzyskali w 1941 r. – dzięki Armii Andersa – szansę na drugie życie.
Postawa gen. Andersa i Jego ówczesne działania umożliwiły uratowanie wielu istnień ludzkich i dopominanie się o kolejnych, których wówczas nie odnaleziono.
To dzięki gen. Andersowi wielu naszych rodaków wyprowadzonych z tej „nieludzkiej ziemi” miało zaszczyt walczyć w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i bić się pod Jego dowództwem o wolną Polskę.
To dzięki gen. Andersowi ocalała elita narodu wywieziona w głąb ZSRR, wielu naukowców, artystów, pisarzy i twórców kultury. Wśród nich było aż trzech przyszłych Prezydentów Rzeczypospolitej na uchodźstwie: Stanisław Ostrowski, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski.
To dzięki gen. Andersowi żołnierze pod Jego dowództwem byli dla wielu pokoleń Polaków – zarówno w kraju jak i na emigracji – natchnieniem i nadzieją, że Wolna Polska nie zginęła i nie zginie.
To wreszcie dzięki gen. Andersowi możliwe było w czasach komunistycznego zniewolenia kraju, iż w wolnym świecie był słyszany głos wolnej Polski, która nigdy nie zgodziła się na ustalenia jałtańskie i do końca dawała świadectwo, że Polska i Polacy nie zaprzestaną walki o niepodległość.
Te zasługi gen. Władysława Andersa potwierdzają tylko Jego wcześniejszą postawę i bohaterskie dokonania na polu walki zarówno w czasie kampanii wrześniowej 1939 r., jak i z okresu walk o niepodległość i wojny polsko-sowieckiej 1920 r., które są szeroko znane i udokumentowane również zostały najwyższymi odznaczeniami bojowymi i państwowymi.
Generał Władysław Anders całym swoim życiem dowiódł, iż zasługuje na najwyższy szacunek i uznanie narodu polskiego i kolejnych jego pokoleń, dla których może być stawiany za wzór postawy patriotycznej i narodowej.
Dlatego też, Zarząd Główny podjął uchwałę o konieczności upamiętnienia osoby gen. Andersa, godnym Jego zasług i chwały pomnikiem w sercu Polski – w stolicy, w Warszawie. Uważamy, iż najlepszym ku temu miejscem będzie usytuowanie takiego pomnika w ciągu ulic tworzących Trakt Królewski.
Inauguracja Komitetu Budowy Pomnika Andersa w Warszawie
W dniu 18 listopada 2016 r. w Domu Polonii na Krakowskim przedmieściu w Warszawie powołany został blisko stuosobowy Honorowy Komitet Budowy Pomnika Gen. Władysława Andersa w Warszawie. Na jego czele stanęła córka Generała – minister Anna Maria Anders.
W spotkaniu inauguracyjnym udział wzięło ponad 40 osób wśród których znaleźli się wybitni luminarze nauki, kultury i sztuki, a także przedstawiciele kombatantów, społecznicy, harcerze, bankowcy, przedsiębiorcy, działacze polonijni oraz duchowni wszystkich wyznań i dyplomaci. Komitet ma charakter otwarty.
Po wystąpieniu min. Anny Marii Anders, sekretarz Komitetu – Arkadiusz Urban – przedstawił harmonogram podejmowanych i planowanych działań. Przez aklamację przyjęto Akt Powołania Komitetu oraz zaaprobowano działania dla Komitetu Wykonawczego, który zajmie się bieżąca praca zmierzająca do realizacji całego projekt, którego głównymi elementami jest stworzenie regulaminu konkursu na projekt pomnika, co poprzedzi otwarty etap wizualizacji projektu oraz uzyskanie zgodny pod planowaną lokalizację na linii Traktu Królewskiego. Ustalono też wstępne zasady formalnego działania Komitetu oraz etapy kolejnych spotkań. Na zakończenie min. Anders serdecznie podziękowała wszystkim przybyłym za aktywną obecność i szereg inspirujących pomysłów, zwłaszcza w wymiarze międzynarodowym.
Poniżej Akt Powołania Honorowego Komitetu Budowy Pomnika Gen. Władysława Andersa wraz z listą osób go współtworzących
(lista otwarta na bieżąco uzupełniana):
AKT POWOŁANIA
HONOROWEGO KOMITETU
BUDOWY POMNIKA GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA
W WARSZAWIE
18 listopada 2016 r.
W dniu dzisiejszym powołujemy Honorowy Komitet Budowy Pomnika gen. Władysława Andersa w Warszawie, którego zadaniem jest wspieranie działań zmierzających do powstania pomnika Generała w Warszawie, dla uczczenia i upamiętnienie tego wybitnego Polaka, żołnierza i polityka, który zawsze stawał w pierwszym szeregu Obrońców Ojczyzny.
Jest On wzorem poświęceni i służby dla narodu oraz państwa polskiego. Uczestnik walk o niepodległość i obrońca odradzającego się po zaborach państwa polskiego. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Lojalny oficer II Rzeczpospolitej o powszechnie docenianych talentach dowódczych i organizacyjnych. Czterokrotnie ranny w wojnie obronnej 1939 r. Pojmany przez sowietów, był więziony i torturowany. Po uwolnieniu staje na czele Armii Polskiej w ZSRR. Obrońca tysięcy Polaków, których wyprowadza z piekła łagrów sowieckich. Dowódca największej w II wojnie światowej polskiej formacji wojskowej na Zachodzie. Zwycięzca spod Monte Cassino, a z końcem wojny Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych.
Ten niezłomny żołnierz Wolnej Polski w latach powojennych stał na czele Wolnych Polaków przebywających w wolnym świecie, będących głosem Wolnej Polski i świadectwem sprzeciwu wobec zniewolenia Polski. Do końca pozostał wierny Polsce, dla której poświęcił całe swe życie. Był i jest natchnieniem dla wielu kolejnych pokoleń Polaków oraz wzorem patriotyzmu.
Zgodnie z uchwałą Senatu RP z 20 grudnia 2006 r. – „Jest symbolem chwały żołnierza polskiego walczącego nieugięcie o wolność i niezawisłość Rzeczypospolitej” i jako taki dobrze zasłużył się Ojczyźnie. Jego należyte upamiętnienie jest naszym narodowym obowiązkiem.
- Anna Maria Anders Córka gen. Władysława Andersa – HONOROWA PRZEWODNICZĄCA
- Anna Azari – Ambasador Izraela
- Altay Abibullayev – Ambasador Kazachstanu
- Krzysztof Barbarski – Instytut Polski i Muzeum im. Sikorskiego w Londynie
- Antoni Badowski – Kombatant
- Dr Witold Bagieński – Instytut Pamięci Narodowej
- Kordian Borejko – Związek Sybiraków
- Mariusz Bober – Grupa Azoty S.A.
- Stephen de Boer – Ambasador Kanady
- Count Christophe de Breza – Filantrop, Polonia Paryż
- Dr Adam Buława – Muzeum Wojska Polskiego
- Marek Chibowski – Xcity Investment
- Marcin Chludziński – Agencja Rozwoju Przemysłu
- Bogdan Chmielewski – Credit Union New York
- Prof. Jolanta Choińska-Mika – Prorektor Uniwersytet Warszawski
- Antoni Chruściel – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
- Peter Chudy – Central Europe Trust
- Włodzimierz Cieszkowski – Krajowy Związek b. Żołnierzy PSZ
- Rita Cosby – Dziennikarka USA
- Zbigniew Czerwiński – Bellona
- Ks. Bp Leon Dubrawski – Diecezja Kamieniecko-Podolska
- Ks. prof. Stanisław Dziekoński – Rektor Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
- Ks. Stanisław Kard. Dziwisz – Archidiecezja Krakowska
- Halina Frąckowiak – Piosenkarka
- Piotr Gursztyn – TVP Historia
- Ks. Bp Józef Guzdek – Ordynariat Polowy Wojska Polskiego
- Wendy Jane Hinton – Ambasador Nowej Zelandii
- Ks. Abp Henryk Hoser SAC – Diecezja Warszawsko-Praska
- Adam Janik – Bumar-Łabędy SA
- Zbigniew Jagiełło – PKO BP
- Piotr Jegliński – Editions Spotkania
- płk Alfred Kabata – Prezes Związku Oficerów Rezerwy RP
- Karolina Kaczorowska – Prezydentowa RP
- Emilian Kamiński – Aktor Tatr Kamienica
- Jan Kasprzyk – Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
- Maciej Kielanowski – Polonia Londyn
- Jonathan Knott – Ambasador Wielkiej Brytanii
- Longin Komołowski – Wspólnota Polska
- Dr Maciej Korkuć – IPN – Kraków
- Dr Ewa Kowalska – Muzeum Katyńskie
- Jarosław Koźmiński – Tydzień Polski – Londyn
- Dr. Tadeusz Krawczak – Archiwum Akt Nowych
- Ks. Prof. Andrzej Kryński – Rektor Akademia Polonijna
- Jacek Kurski – Telewizja Polska
- Ks. Bp Wiesław Lechowicz – Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej
- Jan Lubomirski – Grupa Landeskrone
- Prof. Piotr Majewski – Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
- Krzysztof mamiński – prezes PKP
- Ramin Mehmanparast – Ambasador Iranu
- Ks. Bp Mieczysław Mokrzycki – Archidiecezja Lwowska
- Mateusz Mroz – Agencja Mienia Wojskowego
- Dr Agnieszka Morawińska – Muzeum Narodowe
- Andrej Motyl – Ambasador Konfederacji Szwajcarskiej
- Dr Filip Musiał – Narodowa Rada Rozwoju – Sekcja Historyczna koordynator
- Prof. Wojciech Narębski – UJ, AGH, PAN, PAU
- Prof. Andrzej Nowak – Uniwersytet Jagielloński
- Prof. Wojciech Nowak – Rektor Uniwersytet Jagielloński
- Hm. Grzegorz Nowik – Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej
- Ks. Kazimierz Kard. Nycz Archidiecezja Warszawska
- Krystyna Olisse – Polska Macierz Szkolna – Londyn
- Marianna Otmianowska – Narodowe Archiwum Cyfrowe
- Ks. Abp Edward Ozorowski – Archidiecezja Białostocka
- Ks. Bp prof. Jerzy Pańkowski – Prawosławny Ordynariusz Wojskowy
- Jacek Pawłowicz – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
- Mirosław Pawłowski
- John Petkus – Konsul Honorowy Las Vegas Nevada
- Dobrosława Platt – Biblioteka Polska POSK Londyn
- Ks. Abp Wojciech Polak – Prymas Polski
- Andrzej Prokopczuk – Polish American Congress
- Prof. o. Eustachy Rakoczy – Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości
- Janusz Rosikoń – Rosikoń Press
- Hm. Robert Rozpędzichowski – ZHP Poza Granicami Kraju
- Konrad Rytel Mazowiecka – Wspólnota Samorządowa
- Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski
- Prof. dr Jan Wiktor Sienkiewicz – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Hm. Małgorzata Sinicka – Związek Harcerstwa Polskiego
- Arkadiusz Siwko – b. prezes PGZ
- Płk Witalis Skorupka – Zw. Więźniów Politycz. Skazanych na Karę Śmierci w Okresie Reżimu Komunistycznego
- Ks. Bp Janusz Stepnowski – Diecezja Łomżyńska
- Tomasz Stępień – OGP Gaz-System S.A.
- Dr Andrzej Suchcitz – Instytut Polski i Muzeum im. Sikorskiego w Londynie
- Przemysław Sypniewski – Poczta Polska
- Jarosław Szarek – Instytut Pamięci Narodowej
- Mariusz Szpikowski – PP Porty Lotnicze
- Paweł Szynkaruk – Polska Żegluga Morska
- Prof. Tadeusz Szczurek – Wojskowa Akademia Techniczna
- Prof. Jan Szmidt – Politechnika Warszawska
- Radosław Śmigulski – Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
- Prof. Halina Taborska – Polski Uniwersytet na Obczyźnie Londyn
- Dr. Jan Tarczyński – Centralna Biblioteka Wojskowa
- Konrad Tomaszewski – PGL „Lasy Państwowe”
- Prof. Zbigniew Wawer – MKiDN ds. Muzeum II Wojny Światowej
- Arkadiusz Urban – SEKRETARZ KOMITETU
- Stefan Wiśniowski – Kresy Syberia – Fundacja
- Prof. Mirosław Wielgoś – Rektor Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Paul Wojciechowski – Ambasador Australii
- Wiesław Włodek – Poczta Polska
- Piotr Wojciechowski – Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych
- Ks. Bp. Mirosław Wola – Naczelny Kapelan Wojskowy Ewangelicki Biskup Wojskowy
- Prof. Tadeusz Wolsza – Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej
- Dr Wojciech Woźniak – Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
- Sławomir Zawadzki – Bank Pocztowy
- Jan i Małgorzata Żarynowie – Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza
- Jan Żyliński – Polonia Londyn
SIEDZIBA KOMITETU BUDOWY POMNIKA GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA W WARSZAWIE:
Adres:
- ul. Mazowiecka 12 (piętro 3.)
- 00-048 Warszawa
- tel. (22) 827-93-71
- biuro@anders.org.pl
Czynne codzienne od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 15:00
Sekretarz Komitetu – ARKADIUSZ URBAN
- e-mail: arkadiusz.urban@anders.org.pl
NUMER KONTA BANKOWEGO KOMITETU BUDOWY POMNIKA – PKO BP: 98 1020 1013 0000 0902 0351 4817