W poniedziałek 2 października 2017 r. córka gen. Władysława Andersa – Senator RP Anna Maria Anders – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, otworzyła w Kongresie USA w Waszyngtonie wystawę „Armia Andersa – Szlak Nadziei”. W uroczystości wzięli udział m.in. kongresmeni: Marcy Kaptur i Tim Murphy oraz wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan. Kongresmen Marcy Kaptur stwierdziła, iż „Wystawa „Armia Andersa – Szlak Nadziei” przedstawia bardzo ważny okres historii, od 1939 roku, kiedy Polska została zaatakowana przez Niemcy i Rosję. O tych wydarzeniach powinno się mówić”.
Otwierając wystawę w Kongresie USA minister Anna Maria Anders przypomniała, że jej ojciec, generał Władysław Anders, marzył o wolnej Polsce, ale nie było mu dane jej doświadczyć. Proszę sobie wyobrazić jaką dumą napawa mnie to, że mogę jeździć po świecie i reprezentować dzisiaj Polskę. Jedną z moich misji podczas tych podróży jest jednoczenie Polonii na całym świecie. Pozdrowiła weteranów w tym obecnego na otwarciu płk Romualda Lipińskiego z Armii Andersa, uczestnika bitwy pod Monte Cassino. W swojej wypowiedzi pułkownik Lipiński wspominał generała Władysława Andersa i II Korpus mówiąc, że „był on jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy. Byliśmy zbieraniną różnych ludzi. Ale byliśmy wszyscy zjednoczeni aby walczyć o wolność i wrócić do Polski. To było nasze marzenie i najważniejszy cel – powiedział pułkownik Lipiński. Anders był naszym ojcem, zbawcą, naszym przyjacielem i żołnierzem. Poszlibyśmy za nim na koniec świata”.
Pułkownik Romuald Lipiński został wyróżniony prezentem w postaci flagi amerykańskiej, który w imieniu Polskiej Grupy Parlamentarnej wręczyła przedstawicielka Kongresu USA – Marcy Kaptur.
Ambasador RP w USA – Piotr Wilczek powiedział: „Jako polska armia wznosili dumnie polską flagę przemierzając Europę, nawet kiedy Polska była zniewolona. Żołnierze II Korpusu Polskiego pokazali światu polski heroizm, wartości oraz determinację do walki o Ojczyznę, nawet daleko od jej granic.”
W uroczystości wzięło udział ponad 200 osób, w tym przedstawicieli amerylańskiej polityki i mediów oraz polskiego parlamentu i Polonii, w tym generał Edwarda L. Rowny.
Wystawa została zainaugurowana w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod patronatem Premier RP Beaty Szydło w 75. rocznicę podpisania układu Sikorski-Majski (30.07.41) i powstania Armii Andersa. Przypomina ona wydarzenia, które pokazują polskie nadzieje na wolność i szlak jedynej w swoim rodzaju „Armii Nadziei” w drodze do wolnej Polski. Jej twórca i kuratorem jest Arkadiusz Urban który przewodniczy Komitetowi Naukowemu i Koordynacyjnemu wystawy w skład którego wchodzą przedstawiciele wiodących instytucji naukowo-muzealniczych, współtworzących wystawę jak Archiwum Akt Nowych, Centralna Biblioteka Wojskowa, Instytut Polski i Muzeum im. Gen. Władysława Sikorskiego w Londynie, Muzeum Wojska Polskiego, Ośrodek Karta i inni.