
Generał Władysław Anders wielokrotnie wypowiadał siew podobnym duchu mówiąc w 10. rocznicę 1950 r. wraz z całym Polskim Stowarzyszeniem b. Sowieckich Więźniów Politycznych:
„Świat wolnych narodów głosi hasła sprawiedliwości społecznej i praw człowieka. Chlubi się zasadami demokracji i humanistaryzmu swoich ustrojów i swego sposobu życia, ale wzdraga się walczyć o te hasła i zasady, gdy brutalna siła sowieckiego totalitaryzmu urąga im i łamie je bez skrupułów. W złudnej nadziei ocalenia siebie zarody zachodnie przyglądają się biernie”
W tym roku marszowi towarzyszy hasło OJCZYZNA W NASZYCH SERCACH I PAMIĘCI. W tym wyjątkowym wydarzeniu bierze udział kilkanaście tysięcy osób, głównie Sybiracy i ich rodziny, kombatanci, jak również młodzież szkolna i harcerze. Oprócz delegacji Sybiraków z Polski do Białegostoku przybyło około 120 Białorusinów i po blisko sto osób z Litwy i Ukrainy oraz kilkunastu gości z Estonii.
W przeddzień marszu Sybiracy wzięli udział w wyjeździe do Świętej Wody. Tam, na Wzgórzu Krzyży pokłonili się między innymi przed Krzyżem Wdzięczności Zesłańców Sybiru. W tym też dniu – 7 września 2017 r. odbyły się dwa koncerty patriotyczne zespołu reprezentacyjnego Chorągwi Krakowskiej ZHP skierowane – w auli Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Białostockiego – przede wszystkim do młodzieży . 8 września 2017 r. przez Białystok przeszedł XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru w którym udział wzięła córka gen. Władysława Andersa – Anna Maria Anders. Jej ojciec gen. Władysław Anders był po wojnie współzałożycielem i Przewodniczący Rady Polskiego Stowarzyszenia b. Sowieckich Więźniów Politycznych w Londynie. Obecnie min. Anna Maria Anders kontynuuje dzieło Ojca inicjując uchwalenie ustawy repatriacyjnej Polaków z krajów b. ZSRR oraz współuczestnicząc w wydarzeniach organizowanych przez Związek Sybiraków.
Prawdziwym hitem był natomiast 7 wrzesnia 2017 r. o godz. 19 w występ Ireny Santor. Pierwsza Dama Polskiej Piosenki, zaśpiewała w kinie Forum. To był koncert dla uczestników XVII Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Na widowni była senator Anna Maria Anders. Od piosenkarki usłyszała wiele miłych słów pod adresem ojca – generała Władysława Andersa. Irena Santor od dziecka doskonale zdawała sobie sprawę z grozy sowieckich zsyłek. Wspominała, że jej wychowawczynią w Gimnazjum Zdobienia Szkła była Sybiraczka, wysłana przez komunistów już po II wojnie światowej do sowieckiego obozu koncentracyjnego za przynależność do Armii Krajowej. Irena Santor wspominała też Hankę Ordonównę, która z poświęceniem opiekowała się dziećmi zesłańców wyprowadzonymi przez generała Andersa z Sowietów. Opowiadała, że podczas koncertów we Włoszech zawsze starała się odwiedzić grób generała, a kwestując na Powązkach, stara się być blisko grobu Ordonki.
Wydarzeniu towarzyszą wydarzenia kulturalne: wystawa plenerowa przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru pt. „Sybir – Niepodległość – Piłsudski. Pamięć Sybiru w Niepodległej” prezentowana na Rynku Kościuszki w Białymstoku oraz wystawa „Polacy w Kazachstanie 1936-1956. Wspomnienia i pamiątki ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru” prezentowana w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Sienkiewicza 26 w Białymstoku. Ponadto Muzeum Wojska w Białymstoku ul. Kilińskiego 7 zaprasza na wystawę pt. „Listy z czasów wojny”.